Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 5       Lapozás: 1-5

Intézménymutató: Néprajzi Múzeum


1987. március 5–6.

"300 év együttélés - A magyarországi németek történetéből" címmel konferenciát rendeztek a Néprajzi Múzeumban. A rendezvény védnökei a Hazafias Népfront, a Történelmi Társulat, és a Szövetség. A konferencia anyagából összeállított kötet 1988-ban jelent meg.

1990. január 26.

Megalakult a Budapesti Német Kulturális Egyesület (Deutscher Kulturverein Budapest) a Néprajzi Múzeumban. Elnöke Hambuch Vendel, alelnöke Krix György (Georg Krix). Az egyesület célja a magyarországi németek anyanyelvének, kultúrájának és hagyományainak ápolása, a nemzeti identitás erősítése és érdekei képviselete. Az egyesület információs lapja a Deutscher Bote 6 éven keresztül évente tízszer jelent meg.

Megalakult a budapesti német nyelvű katolikus közösség a Batthyány-téri "Szent Ferenc Sebei" templomban. Az első misén részt vett Paskai László, egy-egy németországi, ausztriai, svájci és NDK-beli püspök, valamint a négy állam nagykövetei. A kezdeményezés még 1988 szeptemberére ment vissza, mikor a Német Püspöki Konferencia külföldi titkársága tárgyalásokat kezdett az Állami Egyházügyi Hivatallal. A közösség lelkésze Franz Walper prelátus lett.

1990. február 24.

A Magyarországi Németek Szövetsége a Néprajzi Múzeumban az 1944/45 fordulóján szovjet munkatáborokba elhurcolt magyarországi németek rehabilitálásával, illetve kártalanításával kapcsolatban nyilvános tanácskozást szervezett. A személyükben érintetteken kívül a kormány, a pártok és a sajtó képviselőit is meghívták.

1990. május 17.

A Néprajzi Múzeumban megnyílt a "Donauschwaben" című kiállítás. A vándorkiállítást 3 évvel ezelőtt mutatták be először Stuttgartban.

1996. szeptember 27.

"A magyarországi németek hozzájárulása a közös haza felépítéséhez" címmel tudományos konferencián emlékeztek meg a kitelepítés 50. évfordulójáról a budapesti Néprajzi Múzeumban. A konferencia fővédnöke Göncz Árpád volt. A konferencián részt vett Tabajdi Csaba és Glatz Ferenc is.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>